Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün497
DünDün1259
Bu HaftaBu Hafta7546
Bu AyBu Ay20402
ToplamToplam1405192

Başkonsolos Mustafa Sarnıç, Kavala`lı Mehmet Ali Paşa Kalesi`nde ayakta alkışlandı.

T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’nun Kavala belediyesi ile birlikte organize ettikleri konser, Kavala’da Mehmet Ali Paşa Kalesi’nde gerçekleşti. Konsere Batı Trakya’dan çok sayıda soydaş katıldı. Yapılan konuşmalarda konuşmacılar, müziğin ortak diline değindiler ve halkların barış, dostluk ve kardeşlik içerisinde yaşamaları için bu tür etkinliklerin önemine vurgu yaptılar. Konuşma yapan Başkonsolos Mustafa Sarnıç, konuşmasını bitirdikten sonra Kavala’lı müzikseverler tarafından ayakta alkışlandı. Kavala’lı Yunanlıların iki halkların dostluğuna önem verdikleri konsere gösterdikleri ilgiden anlaşılıyordu ki konseri yaklaşık 2 bin kişi izledi.

Devamını oku...

Dr. Sadık Ahmet anıldı

Batı Trakya Türklerinin haklarını uluslararası platformlarda dile getiren, eylem adamı Dr. Sadık Ahmet ölümünün 14. yılında Gümülcine’de kabri başında anıldı. Anma törenine T.C. Hükümeti’nden ve TBMM milletvekillerinden katılım olmaması dikkat çekti.

Devamını oku...

Seçek Yaylası`ndaki Mehmet Hilmi Çeşmesi yerle bir edildi.

Batı Trakya Türklerinin yağlı güreş ve kültürel etkinliklerin her yıl geleneksel olarak yapıldığı Seçek Yaylası’ndaki Mehmet Hilmi çeşmesi yerle bir edildi. Mehmet Hilmi çeşmesi`nin yıkılması Batı Trakya Türk Azınlığını derinden yaraladı.

Devamını oku...

Türk Dünyası Gençlik Topluluğu 6.Gençlik (Fethiye) Buluşması

BATTAM BASIN DUYURUSU
(Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi)

Kısa adı TDGT olan “Türk Dünyası Gençlik Topluluğu 6. Gençlik Buluşması” 25–30 Temmuz 2009 tarihleri arasında Fethiye’de gerçekleştirilecektir. Ayrıca.“Türk Kültürünün Dünya Kültürüne Etkileri” konulu bir çalıştay yapılacaktır. Konferanslar, Türk Dünyası geleneksel giysileri ve resim sergisi tanıtılacak; stantlarda da katılımcıların eserleri ve Türk Dünyasının kültürel zenginlikleri sergilenecektir.

Devamını oku...

Merhum Dr. Sadık AHMET`in aramızdan ayrılışının 14. Ölüm yıl dönümü

DUYURU  VE  DAVET
Batı Trakya Türk Azınlığı’nın acı kaybı merhum Dr. Sadık AHMET’in aramızdan ayrılışının 14. Ölüm yıl dönümü münasebetiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da 24 Temmuz 2009 Cuma günü Gümülcine’de kabri başında anma töreni düzenlenecektir.Devamını oku...

11. Batı Trakyalılar Panayırı ve 5. Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası coşkulu bir kalabalık ile gerçekleştirildi.

altBatı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi’nin düzenlemiş olduğu 11.Batı Trakyalılar Panayırı ve 5.Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası büyük bir katılım ile 12 Temmuz Pazar günü Bursa Gündoğdu Köyünde gerçekleştirildi.


Devamını oku...

AİHM`den Yunanistan`a 19`uncu madde cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 9 Temmuz Perşembe günü "Zeybek v. Yunanistan" (Başvuru no. 46368/06) davasında Yunanistan'ı mahkûm ederek para cezasına çarptırdı. Mahkeme, Yunanistan'da 1998 yılına kadar yürürlükte olan Vatandaşlık Yasası'nın ırkçı 19'uncu maddesi çerçevesinde Yunan vatandaşlığından çıkarılan Batı Trakya Müslüman azınlığı üyelerinden Bedriye Zeybek adlı davacıyı, Atina'ya karşı açtığı davada haklı buldu.

Devamını oku...