Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün770
DünDün1135
Bu HaftaBu Hafta5292
Bu AyBu Ay18148
ToplamToplam1402938

Batı Trakya, hem Yunanistan’ın hem de AB’nin en fakir ve en geri kalmış bölgesidir. Bölgede yaşayan Müslüman Türk azınlık geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığından, toprağa bağlı bir toplumdur. Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığın neredeyse %80’i tarımla uğraşmaktadır. Dolayısıyla halkın tek geçim kaynağı elindeki kısıtlı topraklardır.

Tarımın başlıca geçim kaynağı olduğu Batı Trakya’da, tütün üretimi çok önemli bir yere sahiptir. Köylerde yaşayan nüfusun tamamına yakını, geçimini tütün üretiminden sağlamaktadır. Dolayısıyla tütün, Batı Trakya Türk azınlığının adeta yaşam biçimi olmuştur. Batı Trakya’da yaklaşık on bin aile geçimini tütün üretimi ile sağlamaktadır. Bunun yanında belli mevsimlik işlerde çalışanlarla, İskeçe’deki tütün fabrikalarında çalışanlar da dahil edilirse, Batı Trakya’da tütün üretiminden geçimini sağlamayan aile neredeyse yoktur.

Ancak, yeni dönemde AB’nin tütüne verilen primleri kademeli olarak keseceği haberi, tek geçim kaynağı tütün olan çiftçileri endişelendirmektedir. 2005 yılında tütün fiyatlarının beklenenin çok altında olması bu endişeleri haklı çıkaracak mahiyettedir. Çiftçiler, on yıl önceki gelirleriyle şimdiki gelirleri arasında hiçbir fark olmadığını, hatta gelirlerinin azaldığını, giderlerinin de eskiye nazaran oldukça arttığını dile getirmektedirler.

Batı Trakya tarımında tütün üretiminin yanı sıra sebzecilik, pamukçuluk ve pancar ekimi de önemli bir yer tutmaktadır. Batı Trakya’da çiftçilerin ekeceği ürünler ya devlet tarafından belirlenir ya da çiftçi ne ektiğini ve ne kadar ektiğini devlete bildirmek zorundadır. Tohum, devlet tarafından para ile dağıtılmaktadır. Bir ailenin ortalama 30–40 dönüm arazisi bulunmaktadır.