Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün786
DünDün1135
Bu HaftaBu Hafta5308
Bu AyBu Ay18164
ToplamToplam1402954

Batı Trakya, Türkiye sınırları dışında kalmasına rağmen, birçok noktada Türkiye ile benzer özelliklere sahiptir. Yakın bir geçmişe kadar nüfusun çoğunluğunu Müslüman Türklerin oluşturması ve bölgenin Lozan’a kadar Türk idaresinde bulunması, Batı Trakya’nın Müslüman Türk kimliğinin devam etmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bölgede yaşayan Türk azınlık Türkçe konuşmaktadır. Bunun yanında özellikle ikinci ve üçüncü nesil, azınlık okullarında Türkçe ile Yunanca’nın birlikte okutulmasından dolayı Yunanca da bilmektedir. Batı Trakya’da yaşayan Pomak nüfus ise hem Pomakça hem de Türkçe konuşmaktadır. Pomak ailelerde yaşlıların Pomakça konuşmasına rağmen, gençler arasında Türkçe konuşma ve Türkçe’yi yaygınlaştırma konusunda bir çaba dikkat çekmektedir. Pomaklar, Türkçe konuşmayı, Müslüman kimliğinin bir yansıması olarak kabul etmektedirler.