Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün1340
DünDün917
Bu HaftaBu Hafta2257
Bu AyBu Ay15113
ToplamToplam1399903

B A S I N    B İ L D İ R İ S İ

Sayın Basın Mensuplar;

Bilindiği gibi, uzunca bir süredir, Batı Trakya’daki sorunları gündeme taşıdığımız sırada, Türkiye’de ve yoğunluklu olarak Bursa’da yaşamakta olan Batı Trakyalıların da çalışma izinlerinden kaynaklanan sorunları bulunduğunu dile getirdik. 

Gerçekten de, Türkiye’de ve yoğunluklu olarak Bursa’da yaşayan Batı Trakya Türkleri’nin, 4817 Sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Yasa nedeniyle, çalışamayacak duruma düştüklerini, çalışmalarını sürdürdükleri takdirde fahiş miktarda para cezalarına hatta işyerlerinin kapatılması gibi yaptırımla karşı karşıya olduklarını ifade ettik.

Bizlerinde Türk Milleti’nin bir unsuru olduğumuzu bu nedenle yabancılara yönelik olarak çıkarılan yasaların muhatabı olmak istemediğimizi, bu durumun bizleri rencide ettiğini belirterek bu sorunumuzun çözüme kavuşturulmasını talep ettik.

Değerli Basın Mensupları;

Artık Batı Trakyalı’ların çalışma izinleri ile ilgili yaşadıkları sorunları çözüme kavuşmuştur. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in konuya ilişkin gösterdiği çözüm odaklı yaklaşımı sonucu, Türkiye’ de ve Bursa’da ikamet etmekte olan Batı Trakya Türkleri çıkarılan yönetmelik uyarınca çalışma izninden muaf tutulmaktadırlar.

Buna göre;

“ Çalışma İzninden Muaf Tutulacak Türk Soylu Yabancılara Dair Yönetmelik”  uyarınca, 07.03.2009 tarihinden önce ikamet tezkeresi almak suretiyle Türkiye’de ikamet etmekte olup da, kamu düzeni, milli güvenlik ve Devletin dış politikası bakımından sakıncası bulunmayan Batı Trakya Türkleri(…) 07.10.2009 tarihine kadar talepte bulunanlar, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının görüşü alınarak Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çalışma izninden muaf tutulabilir, hükmü getirilmiştir. 

Yukarıda açıkladığımız yönetmelik metninden de anlaşılacağı üzere, hemşehrilerimiz kendiliğinden olmayıp, belirli şartlarla çalışma izninden muaf tutulmaktadırlar. Bu çerçevede, hemşehrilerimizin çalışma izninden muaf tutulmaları için neler yapmaları gerektiği, bakanlık bürokratları ile yapacağımız görüşmeler neticesinde, kendilerine duyurulacaktır.

  Batı Trakya Türkleri olarak, her ulaşmak istediğimizde bizlere bir telefon kadar yakın olan ve bu sorunumuzun çözümü konusunda kendisinden özel ilgi ve hassasiyet gördüğümüz, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Faruk Çelik’e camiamız adına şükranlarımızı sunarız.


Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Bursa Şubesi Başkanı
Av.Hakan Çavuşoğlu