Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün473
DünDün1259
Bu HaftaBu Hafta7522
Bu AyBu Ay20378
ToplamToplam1405168

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a cevabi mektubunun bugün Ankara'ya ulaştırıldığı bildirildi.


Atina haber ajansı ANA, Papandreu'nun, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi tarafından ulaştırılan mektubunda, ''iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki ortak arzularından cesaret aldığını'' belirterek, ''Türklerle Yunanların işbirliği yaparak, bölgede bir istikrar gücü oluşturabileceğini'' kaydettiğini duyurdu.

ANA'nın haberine göre, mektubunda, ''iki ülkenin, özellikle uluslararası beklentilere karşı, aralarındaki çözümlenmemiş olan siyasi konulara çözüm getirmeleri gerektiğini'' belirten Papandreu, ''Umarım, Türkiye ile Yunanistan dünyadaki diğer ülkelere örnek olur'' dedi.

''Ege'de, uluslararası hukuka, uluslararası ve ikili anlaşmalar ile toprak bütünlüğüne saygının, iyi komşuluk ilişkilerinin sürekliliğinin temelini oluşturacağını'' ifade eden Papandreu, ''Casus Belli gibi hareketler, adaların üzerinden uçuşlar ve geçerli Deniz Hukuku'na göre henüz belirlenmemiş kıta sahanlığındaki araştırma faaliyetleri, ikili ilişkilerimize yardımcı olmamaktadır'' dedi.

Papandreu, ''İki ülke arasında sürdürülen istikşafi görüşmelerin yeni bir dinamik kazandırılarak ilerletilmesi gerektiğini, ancak bunun da süresiz olamayacağını'' kaydetti.

Kıbrıs konusunda ise Papandeu, ''Ada'da kalıcı bir çözümün anahtarının, iki toplumu, dışarıdan baskı ve müdahale yapmadan kendilerinin karar vermesi konusunda serbest bırakmak olduğunu'' belirtti.

Türkiye'nin AB perspektifine değinerek, Yunanistan'ın bu konudaki desteğini dile getiren Papandreu, ''Türkiye'nin AB üyeliğinin bölgedeki barışa ve istikrara katkısı olacağına inandığını'' vurguladı.

Papandreu, ''Bu çerçevede, Türkiye'nin, İstanbul'daki Rum azınlığa ve Fener Rum Patrikhanesi'ne karşı yerine getirmesi gereken yükümlülükleri bulunduğunu'' savundu.

Batı Trakya'daki Türk azınlıkla ilgili olarak da Papandreu, ''her türlü etnik köken, kültür ve dinden olan tüm Yunan vatandaşlarının haklarına saygı gösterilmesinin Yunan devletinin sorumluluğunda olduğunu'' ifade etti.

Mektubunda, iki ülke arasında kaçak göçmenler ve ikili ilişkilerle ilgili diğer konulara da değinen Papandreu, ''Bu konularla ilgili Başbakan Erdoğan'ın yüksek düzeyde bir işbirliği konseyi oluşturulması önerisini önemli bulduğunu'' bildirdi.

Bu çerçevede, başbakanlar düzeyinde resmi bir ziyaret düzenlenmesi önerisinde bulunan Papandreu, Başbakan Erdoğan'ı, yaza kadar iki ülke dışişleri bakanları tarafından belirlenecek bir tarihte Yunanistan'ı ziyarete davet etti.


Kaynak: Anadolu Ajansı