Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün677
DünDün800
Bu HaftaBu Hafta6254
Bu AyBu Ay20801
ToplamToplam1377402

inal

İnal: Güzel projelere imza atabiliriz

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi'nin Uzm. Dr. Ali Eminlatif başkanlığındaki yönetimi, bir süre önce Bursa-Kestel İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine getirilen hemşehrileri Hayrettin İnal'ı makamında ziyaret etti. Eminlatif, İnal'a hayırlı olsun dileklerini ileterek, Derneğin çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Batı Trakya Türkleri'nin Türkiye'deki sorunlarının büyük oranda çözüm bulduğunu dile getiren Eminlatif, bundan sonra ağırlığı Batı Trakya'ya vereceklerini ifade etti. Bölgede soydaşların büyük bölümünün çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağladığını hatırlatan Eminlatif, ''Bu noktada da tütün ön plana çıkıyor. Ancak son yıllarda tütün para etmiyor. Ürüne yönelik destekler de azaldı. Hayvancılık da her geçen gün azalıyor. Yaka bölgesinde önemli geçim kaynağı kirazın geleneksel türünde ihracata yönelik bir değişim gündeme geldi... Bölgede merhum liderimiz Dr. Sadık Ahmet'in oğlu işadamı Levent Sadık Ahmet'in kurduğu tesis Batı Trakya için çok önemli bin hamle'' dedi.

35 liradan almıcı buluyor...

Hayrettin İnal da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, BTTDD Bursa Şubesi'nin şehirdeki en büyük ve önemli sivil toplum kuruluşları arasında yer aldığını vurgulayarak, ''Faaliyetlerinizi ilgi ile izliyorum. Çok güzel işler yapıyorsunuz. İnşallah Batı Trakya'ya yönelik hep beraber güzey projelere imza atarız'' diye konuştu. Memleketi Batı Trakya'ya gittiğini ve bölgeyi iyi bildiğini anlatan İnal, ''Hayvancılıkla ilgili bir şeyler yapılabilir. Türkiye Balkanlardan hayvan alım yapıyor. Bu bölge ekonomisine katkı sağlar. Ayrıca oradaki soydaşlara daha iyi kazanç sağlayacak tütüne alternatif ürünler sunulabilir. Örneğin Bursa'da çileğin yanına bazı bölgelerle yaban mersinini gündeme aldık. Yaptığımız analizlerde toprağın buna uygun olduğunu tespit ettik. Üretici kilogramını 35 liradan satıyor. Bu meyve Almanya'da market raflarında 80 TL civarından alıcı buluyor. Batı Trakya'da hep birlikte belirli bölgelerde toprak analizi yapıp bu tür ürünleri gündemle getirebiliriz. Bu noktada elimden geleni yapmaya hazırım'' ifadelerini kullandı. Ziyaretin sonunda Ali Eminlatif, Hayrettin İnal'a masaüstü bayrağı ve Türk kahvesi hediye etti.